Новини

ДОЗВІЛ НА ВИКИДИ СТАЦІОНАРНИХ ДЖЕРЕЛ: ОБІГРІВАЛЬНИХ КОТЛІВ, ДИЗЕЛЬ ГЕНЕРАТОРІВ  ДЛЯ  СФЕРИ ПОСЛУГ, ОРЕНДИ , ТОРГІВЛІ, ОСББ, БАНКІВ, CТО, БЮДЖЕТНИХ УСТАНОВ 

Дозвіл на викиди

 

Розпочався  опалювальний сезон 2017 і виникають питання, хто повинен отримувати ДОЗВІЛ на викиди  для обігрівальних  котлів. Також часто є суперечливі думки стосовно дозволів на викиди  для  дизель–генераторів (бензинових генераторів), що використовуються,    як  у аварійних цілях, так і стаціонарно працюючих.

Одним  з розповсюджених міркувань суб’єктів господарювання,  які не займаються промисловим виробництвом є думка, що їм не потрібно отримувати ДОЗВІЛ на викиди на джерела стаціонарних викидів, що знаходяться у них на балансі.  Є переконання, що вимога отримувати ДОЗВІЛ на викиди  стосується виключно великих промислових підприємств, фабрик, переробних виробництв сільськогосподарського призначення, енергетичних об’єктів: ТЕС, ТЕЦ  і т.п.

Однак таке міркування є хибним, бо згідно Закону «Про охорону атмосферного повітря» (статті 10,11),  Постанов КМУ №  301 і 302  від 13 .03 2003

усі юридичні особи: «підприємства, установи та громадяни – суб’єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря…» які є власниками стаціонарного джерела (хоча би одного) повинні отримати ДОЗВІЛ на викид.

Приведемо найбільш типові ситуації коли необхідно отримувати ДОЗВІЛ на викиди.  Якщо Ви  входите до нижче приведеного переліку і у Вас в наявності котли до 200кВт, (на газу, вугіллі, дровах, пелетах)  і/або  дизель (бензинові) генератори, то Вам необхідно отримати ДОЗВІЛ на викиди і сплачувати екологічний податок згідно, статтям 240-243 Податкового Кодексу України ( ПКУ).

 

ТИПОВИЙ ПРЕЛІК ВЛАСНИКІВ СТАЦІОНАРНИХ ДЖЕРЕЛ ВИКИДІВ НЕ У ВИРОБНИЧИЙ СФЕРІ

 1. Офісний центр який опалюється котлами, (як правило два котли), дизель генератор
 2. ОСББ, які мають котли для опалювання – викликає найбільш суперечливу реакцію.
 3. Гаражний кооператив з котлами для опалювання, дизель- генератор.
 4. Промислове підприємство, яке здає в оренду приміщення, основна виробнича діяльність припинена, виключно здача в оренду вільних площ з котлами для опалювання, дизель — генератор.
 5. Кафе, Ресторан, особливо заміський окрім котлів, генераторів, до джерел викидів відносяться печі, мангал.
 6. Почтове відділення з котлами для опалювання, дизель генератори.
 7. Школа, дитсадок, лікарня, санаторій, база відпочинку, будинок для людей похилого віку з котлами для опалювання, дизель генератор.
 8. Банківська установа (відділення банку) з котлами для опалювання, дизель генератор .
 9. СТО, шиномонтаж з котлами для опалювання, дизель генератор.
 10. Магазин, торговий центр, з котлами для опалювання, дизель генератор.
 11. Отель,  мотель з котлами для опалювання,  дизель генератор.
 12. Ремонтні майстерні, лесопілки,  міні- пекарні, покрасочні камери з котлами для опалювання,  дизель генератор.
 13. Склади, перевалочні бази з котлами для опалювання, дизель генератор.
 14. Театри, клуби з котлами для опалювання, дизель генератор.
 15. Спортивні споруди майданчики з котлами для опалювання, дизель генератор.
 16. Юридичні особи, що не проводять підприємницьку господарську діяльність,

бюджетні установи, громадські та інші  підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів ( стаття 240 ПКУ).

Перелік не є остаточним, тому   кожна юридична особа,  власник будь якого стаціонарного джерела викидів, навіть одного котла потужністю 20-30кВт, чи дизель генератора, який працює сумарно одну — дві години на рік,  зобов’язана отримати ДОЗВІЛ на викиди.

У разі відсутності ДОЗВОЛУ і не сплати податку згідно статті 243 ПКУ суб’єкт господарювання підпадає під дію штрафних санкцій, як податкової інспекції за несплату податку,  так і штрафу від екологічної інспекції за відсутність ДОЗВОЛУ і саме головне,  екологічна інспекція окремо нарахує штрафні санкції за понаднормовий викид згідно «Методики розрахунку розмірів  відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів  забруднюючих речовин в атмосферне повітря» Наказ Міністерства екології та природних ресурсів   Н А К А З  10.12.2008  N 639 зі змінами  НАКАЗ №  548 ( z0098-17 ) від 28.12.2016.

Згідно законодавства робота без ДОЗВОЛУ на викиди і є наднормативний викид і відповідно нараховуються значні штрафні санкції за увесь термін роботи джерела викиду без ДОЗВОЛУ на викиди.
   Висновок: Краще отримати ДОЗВІЛ, як правило без обмеження терміну дії,  і не мати  суперечливих  конфліктних відносин  з  контролюючими органами.  P/S/          У разі якщо потужність котла  більше 200 кВт процедура отримання ДОЗВОЛу  на викиди значно ускладнюється. Такі котли відносяться до екологічно небезпечних (Постанова КМУ № 808 від 28.08 2013р. «Про затвердження переліку видів діяльності та об’єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку п.1»)  і  необхідно розробити проект «Оцінки впливу на навколишнє середовище  (ОВНС)», провести Державну екологічну експертизу ОВНС перед отриманням ДОЗВОЛУ на викиди.