Новини

У 2050 році в океанах буде більше пластику, ніж риби

Покажи мені своє сміття, і я скажу, хто ти. Розвиток країни сьогодні визначається, між іншим, ставленням до своїх промислових і побутових відходів. Різниця ґрунтовна: від викидання необробленного сміття в океан до спорудження з нього штучних островів.

Океани займають три чверти поверхні Землі та містять 97% водних запасів. Від біорізноманіття морських й прибережних районів залежить життєдіяльність більш ніж трьох мільярдів осіб. До 40% світових океанів вважають «сильно ушкодженими» внаслідок людської діяльності, в тому числі від забруднення, вичерпання рибних запасів та втрати прибережного середовища проживання.

Безвідповідальний підхід викликав появу унікального антропогенного явища у північній частині Тихого океану – Великої тихоокеанської сміттєвої плями (англ. Great Pacific Garbage Patch, Pacific Trash Vortex). Її виявили між 1985 та 1988 роками. На території як три України, водами Північно-Тихоокеанської системи течій сконцентровано велику кількість дрейфуючого пластику та іншого неорганічного сміття. Підхоплені поверховими течіями залишки поступово переміщуються до центру виру і утворюють на поверхні води відносно стабільну ділянку. Сміття потрапляє сюди з Північної Америки, Японії, східного узбережжя Азії, а також океанських суден.

Візуалізація руху сміття

vizualization1 vizualization2

Під дією світла пластик розпадається на дрібні частини (фотодеградація) діаметром менше ніж 5 мм, які, однак, зберігають свою полімерну структуру. Сміттєву пляму не видно на супутникових фотографіях – більш великі фрагменти прозорого пластику плавають у своєрідному концентрованому «супі» мікроскопічних часточок. Також неможливо ідентифікувати пляму, пропливаючи її у звичайному човні або пірнаючи. Забруднення визначається замірами води.

Океани можуть містити більше пластику, ніж риби вже у 2050 році. Згідно досліджень ООН, лише внаслідок забруднення пластиковими відходами щорічно гине близько мільйона морських птахів, сотні тисяч морських ссавців та безліч риби. Пластик завдає значної шкоди екосистемі. Медузи і риби починають вживати його як зоопланктон, а більш великі рештки опиняються в шлунках морських тварин і птахів, які плутають їх з рибою. Таким чином пластикові залишки включаються у ланцюг живлення. Плаваюче сміття також вбирає з води органічні забруднювачі (поліхлоровані біфеніли, дихлордифенилтрихлорметилметан, полібромовані дифенилові ефіри, поліароматичні вуглеводні). Окрім токсичної дії, вони можуть викликати гормональні збої у живих організмах: деякі з речовин помилково сприймаються ендокринною системою як естрадіол – основний і найактивніший жіночий статевий гормон групи естрогенів.

Близько десяти років назад для винайдення методів безпечного видалення океанічного пластику почали з’являтись такі проекти і організації, як Environmental Cleanup Coalition (ECC), JUNK raft project, Project Kaisei, Algalita Marine Research Foundation, The Ocean Cleanup, 5 Gyres Institute та інші. Ініціативи дослідників спрямовані на пошук способів збирання, переробки і повторного використання напіврозкладеного пластику.

 

НАСЛІДКИ ПЛАСТИКУ В ОКЕАНІ та ШЛЯХИ ЙОГО ЗМЕНШЕННЯ

 

Сьогодні непрямий збиток від забруднення моря добре відомий у всьому світі: деградація екосистем, опромінення флори та фауни хімічним речовинам — щорічно гинуть понад один мільйон тварин через помилку вживання  пластику для їжі. Крім того, від цього полімеру може постраждати і наше здоров’я, оскільки ми вживаємо його в кухонну сіль та інші продукти. За підрахунками ЮНЕП  United Nations Environmental Program, вартість цієї екологічної катастрофи становить близько 13 мільярдів доларів щорічно, це так просто щоб зменшити викиди пластику, можливо дотримуватися наступних дій :

 

Уникайте одноразового використання пластмаси, наприклад соломки, тарілок або одноразових столових приборів.

 

Якщо ви ходите по магазинах, не забудьте взяти тканинну сумку або торговий візок.

 

Не кидайте жувальну гумку на землю,  викидайте у сміття, тому що … вона також зроблена з пластика!

 

Купуйте більше їжі оптом і менше фасованої продукції.

 

Замініть пластиковий посуд на скляну або нержавіючу сталь.

 

Під час відвішування після прання використовуйте дерев’яні прищіпки замість пластикових.

 

Уникайте використання косметики з мікропластиками, а також вибирайте одяг, що розкладається біологічно.

 

Виберіть для переробки та повторного використання також частину вашої упаковки.

 

Намагйтеся купувати дитячи іграшки деревяні а не з пластику.

 

Купуйте воду у скляних бутилках або банках.