Новини

Норвегія переробляє 97% пластикових пляшок

Переробка пластикових пляшок

Цікавий приклад для України та всього світу у боротьбі з пластиком.

Норвегія показала вражаючий приклад для решти світу, щоб наслідувати свою комплексну програму  по утилізації пластикових пляшок. Останні цифри показують, що зараз вона активно переробляє 97% всіх пластикових пляшок, що продаються в країні, привертаючи увагу міжнародної спільноти про те, як інші карїни можуть імітувати такуж схему, щоб отримати також вражаючі результати на своїх батьківщинах.

 

Рециркуляція або повторне використання  вперше вийшло на перший план у Норвегії на початку 20-го століття, коли цільовим середовищем були скляні пляшки. Тим не менш, зростання популярності пластику протягом останніх 50 років призвело до того, що цей повсюдний, але небезпечний продукт посідає центральне місце, коли громадський ворог номер один, коли йдеться про непотрібні відходи — і скандинавська модель дає чудові результати.

 

Відповідальність на компанії та клієнті 

Норвегія досягла цього дивовижного успіху через систему державного оподаткування. У 2014 році уряд запровадив новий податок для всіх компаній, які виробляють або імпортують вироби з пластмас, які дорівнювали приблизно 30відсотків на пляшку. Однак, якщо компанія може продемонструвати, що вона переробляє пляшки, вона підлягає меншому оподаткуванню; чим вища ставка утилізації, тим менший податок. Для компаній, які досягли 95% ставки рециркуляції, податок повністю відміняється. У той же час, клієнти також підлягають невеликому збору на всі пластикові пляшки, які залежно від їх розміру можуть варіюватися від 5% до 30% від вартості продукту. Ця невелика плата працює як депозит і повертається після повернення пляшки, яка може бути виконана навіть без взаємодії з людиною. Всі споживачі повинні зробити це — взяти пляшку та здати її на одну «іпотечних машин» (свого роду зворотний автомат), який знаходиться в магазинах і супермаркетах по всій країні і сканувати її штрих-код, перед тим, як покласти його всередину і повернути свої гроші назад .

Автомат для приймання пляшок

Автомат для приймання пляшок

Приклад для наслідування

Подібні системи вже існують в інших країнах, таких як Фінляндія та Німеччина, а також декілька штатів США, але Норвегія стверджує, що вони є найбільш ефективними. Проект очолює Infinitum  https://infinitum.no , неприбутковий кооператив між усіма виробниками та імпортерами пластмас, які обробили 591 мільйон пляшок у 2017 році та, на думку його генерального директора, настільки ефективні, що деякі пляшки в обігу містять матеріал, який був перероблений понад 50 раз. «Ми є найбільш ефективною системою в світі», — сказав представник компанії. «Як екологічна компанія ви можете подумати, що ми повинні намагатися уникати проблеми пластика, але якщо ви ставитеся до цієї проблеми ефективно то якщо переробляти  пластик він є одним з кращих продуктів для використання: легкий, ковкий і дешевий». Насправді  сучасні дебати щодо того, чи скло чи пластик є більш шкідливими для навколишнього середовища, не мають значення коли є така переробка  пластик  не створює  величезну проблему для Матері-Землі.

Контейнери для сміття бувають дуже цікавими

Контейнер для приймання сміття

Контейнер для приймання сміття

Контейнер для приймання сміттся

Контейнер для приймання сміття