ДОЗВІЛ НА ВИКИДИ СТАЦІОНАРНИХ ДЖЕРЕЛ: ОБІГРІВАЛЬНИХ КОТЛІВ, ДИЗЕЛЬ ГЕНЕРАТОРІВ ДЛЯ СФЕРИ ПОСЛУГ, ОРЕНДИ , ТОРГІВЛІ, ОСББ, БАНКІВ, CТО, БЮДЖЕТНИХ УСТАНОВ
Розпочався опалювальний сезон 2017 і виникають питання, хто повинен отримувати ДОЗВІЛ на викиди для обігрівальних котлів. Також часто є суперечливі думки стосовно дозволів на викиди для дизель–генераторів (бензинових генераторів), що використовуються, як у аварійних цілях, так і стаціонарно працюючих.
Одним з розповсюджених міркувань суб’єктів господарювання, які не займаються промисловим виробництвом є думка, що їм не потрібно отримувати ДОЗВІЛ на викиди на джерела стаціонарних викидів, що знаходяться у них на балансі. Є переконання, що вимога отримувати ДОЗВІЛ на викиди стосується виключно великих промислових підприємств, фабрик, переробних виробництв сільськогосподарського призначення, енергетичних об’єктів: ТЕС, ТЕЦ і т.п.
Однак таке міркування є хибним, бо згідно Закону «Про охорону атмосферного повітря» (статті 10,11), Постанов КМУ № 301 і 302 від 13 .03 2003
усі юридичні особи: «підприємства, установи та громадяни – суб’єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря…» які є власниками стаціонарного джерела (хоча би одного) повинні отримати ДОЗВІЛ на викид.
Приведемо найбільш типові ситуації коли необхідно отримувати ДОЗВІЛ на викиди. Якщо Ви входите до нижче приведеного переліку і у Вас в наявності котли до 200кВт, (на газу, вугіллі, дровах, пелетах) і/або дизель (бензинові) генератори, то Вам необхідно отримати ДОЗВІЛ на викиди і сплачувати екологічний податок згідно, статтям 240-243 Податкового Кодексу України ( ПКУ).
ТИПОВИЙ ПРЕЛІК ВЛАСНИКІВ СТАЦІОНАРНИХ ДЖЕРЕЛ ВИКИДІВ НЕ У ВИРОБНИЧИЙ СФЕРІ
- Офісний центр який опалюється котлами, (як правило два котли), дизель генератор
- ОСББ, які мають котли для опалювання – викликає найбільш суперечливу реакцію.
- Гаражний кооператив з котлами для опалювання, дизель- генератор.
- Промислове підприємство, яке здає в оренду приміщення, основна виробнича діяльність припинена, виключно здача в оренду вільних площ з котлами для опалювання, дизель — генератор.
- Кафе, Ресторан, особливо заміський окрім котлів, генераторів, до джерел викидів відносяться печі, мангал.
- Почтове відділення з котлами для опалювання, дизель генератори.
- Школа, дитсадок, лікарня, санаторій, база відпочинку, будинок для людей похилого віку з котлами для опалювання, дизель генератор.
- Банківська установа (відділення банку) з котлами для опалювання, дизель генератор .
- СТО, шиномонтаж з котлами для опалювання, дизель генератор.
- Магазин, торговий центр, з котлами для опалювання, дизель генератор.
- Отель, мотель з котлами для опалювання, дизель генератор.
- Ремонтні майстерні, лесопілки, міні- пекарні, покрасочні камери з котлами для опалювання, дизель генератор.
- Склади, перевалочні бази з котлами для опалювання, дизель генератор.
- Театри, клуби з котлами для опалювання, дизель генератор.
- Спортивні споруди майданчики з котлами для опалювання, дизель генератор.
- Юридичні особи, що не проводять підприємницьку господарську діяльність,
бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів ( стаття 240 ПКУ).
Перелік не є остаточним, тому кожна юридична особа, власник будь якого стаціонарного джерела викидів, навіть одного котла потужністю 20-30кВт, чи дизель генератора, який працює сумарно одну — дві години на рік, зобов’язана отримати ДОЗВІЛ на викиди.
У разі відсутності ДОЗВОЛУ і не сплати податку згідно статті 243 ПКУ суб’єкт господарювання підпадає під дію штрафних санкцій, як податкової інспекції за несплату податку, так і штрафу від екологічної інспекції за відсутність ДОЗВОЛУ і саме головне, екологічна інспекція окремо нарахує штрафні санкції за понаднормовий викид згідно «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря» Наказ Міністерства екології та природних ресурсів Н А К А З 10.12.2008 N 639 зі змінами НАКАЗ № 548 ( z0098-17 ) від 28.12.2016.
Згідно законодавства робота без ДОЗВОЛУ на викиди і є наднормативний викид і відповідно нараховуються значні штрафні санкції за увесь термін роботи джерела викиду без ДОЗВОЛУ на викиди.
Висновок: Краще отримати ДОЗВІЛ, як правило без обмеження терміну дії, і не мати суперечливих конфліктних відносин з контролюючими органами. P/S/ У разі якщо потужність котла більше 200 кВт процедура отримання ДОЗВОЛу на викиди значно ускладнюється. Такі котли відносяться до екологічно небезпечних (Постанова КМУ № 808 від 28.08 2013р. «Про затвердження переліку видів діяльності та об’єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку п.1») і необхідно розробити проект «Оцінки впливу на навколишнє середовище (ОВНС)», провести Державну екологічну експертизу ОВНС перед отриманням ДОЗВОЛУ на викиди.