Новини

Чому важливо знати значення СО2 ?

 

Чому важливо знати значення СО2

Свіжість повітря оцінюють за вмістом у ньому вуглекислого газу — CO2. Вуглекислий газ вибрали для оцінки якості повітря через те, що його можна виміряти з високою точністю та через його сильний вплив на стан організму людини. За його концентрацією судять також вміст у повітрі інших шкідливих речовин. CO2 – вуглекислий газ або діоксид вуглецю – безбарвний газ, який не має запаху при малих концентраціях. Вуглекислий газ виділяється людьми, тваринами та рослинами, наприклад, організм людини здатний виділити близько 1 кг вуглекислого газу на добу. Існує прямий зв’язок між концентрацією CO2 та відчуттям задухи. Це відчуття виникає у здорової людини на рівні 0,08% (тобто 800 ррm). У високих концентраціях вуглекислий газ токсичний, його відносять до задушливих газів та IV класу небезпеки. При підвищенні концентрації CO2 у повітрі (0,15%-0,2% або 1500-2000 ppm), виникає загальна млявість, знижується працездатність та концентрація уваги, з’являється сонливість та слабкість. Вміст CO2 понад 0,7% або 7000 ppm вважається небезпечним для здоров’я людини. Концентрацію вуглекислого газу оцінюють у PPM (частин на мільйон) – кількість кубічних сантиметрів CO2 на 1 кубометр повітря. Тобто, коли кажуть рівень CO2 у приміщенні становить 800 ppm — це означає, що в 1 м³ повітря міститься 800 см³ CO2.

Які оптимальні концентрації СО2 у приміщенні?

Оптимальним вмістом вуглекислого газу в приміщенні називаються показники, які забезпечують нормальний стан організму та відчуття комфорту. Допустимі показники — це значення, які при тривалому впливі на людину можуть призвести до відчуття дискомфорту, погіршення самопочуття та зниження працездатності, але при цьому не викликають погіршення здоров’я.

Оптимальний вміст вуглекислого газу для житлових приміщень – до 400 ppm. Але в повітрі, що надходить з вулиці, вже міститься СО2, тому для розрахунків допустимих норм показники якості повітря в приміщенні сумуються з показниками вмісту забруднень у зовнішньому повітрі.

Таким чином, для мешканців великих міст оптимальним вмістом CO2 у приміщенні є 800 ppm. Це вважається високою якістю повітря. Допустима концентрація вуглекислого газу знаходиться в межах 1000-1400 ppm. Концентрація понад ці показники свідчить про низьку якість повітря, що негативно впливає організм людини. Оптимальний вміст CO2 у приміщенні – 800 ppm.

Чому важливо знати значення СО2

Які норми вмісту вуглекислого газу для житлових приміщень

 

Житлові приміщення відносяться до 1 категорії. Для того, щоб досягти високої якості повітря у квартирі у великому місті, рівень CO2 не повинен перевищувати 800 ppm. Для заміських будинків вимоги вищі — повітря вважатиметься якісним, якщо вміст CO2 нижчий за 750 ppm. Оптимальну концентрацію можна дотриматися, якщо в приміщенні знаходиться 1 людина, відкрита кватирка та добре працює витяжна вентиляція. Якщо в кімнаті буде 2-3 особи, то рівень вуглекислого газу почне наростати до 1000-1200 ppm і кватирка вже не врятує, потрібне повноцінне провітрювання через відкриті вікна. А за одну ніч у приміщенні із закритими вікнами при знаходженні в ньому 2-х осіб рівень CO2 з допустимого підвищується до 2000 ppm. Якщо залишити вікно на мікропровітрювання (щілину), то рівень CO2 триматиметься на значеннях 1200-1300 ppm, що перевищує норму на 400-500 ppm. Таким чином, для підтримки оптимального рівня вуглекислого газу в приміщенні, де знаходиться кілька людей, необхідне регулярне провітрювання або система вентиляції припливу.

air_mon

 

Норми вмісту вуглекислого газу для офісних приміщень

Офіси відносяться до 2-го та 3-го класів приміщень, тому оптимальним вмістом вуглекислого газу вважаються значення 800-1000 ppm, а допустимим — 1000-1400 ppm. Але на практиці підтримувати допустимий рівень CO2 в офісі — завдання, яке важко здійснити, тому що не завжди є можливість регулярно провітрювати приміщення — робочі місця деяких співробітників розташовані поруч із вікном і їм буде некомфортно або холодно сидіти біля постійно відкритого вікна. Кондиціонер також не вирішить проблему, тому що не відповідає за надходження свіжого повітря з вулиці, а ганяє повітря всередині приміщення, охолоджуючи його. Тобто стає прохолодніше і багато хто помилково думає, що повітря стало свіжим. Але це не так, рівень вмісту вуглекислого газу тільки зростатиме.

 

Яким має бути повітря в офісі?

  1. Висока якість повітря, рівень CO₂ становить 400 ppm.
  2. Середня якість повітря, рівень CO₂ — 400-600 ppm.
  3. Допустима якість повітря, рівень CO₂ — 600-1000 ppm.
  4. Погана якість повітря – вище 1000 ppm.